Samsung 65-inch OLED 4K Smart TV QN65S95FAFXZC
SKU: QN65S95FAFXZC
Save 19% Price:
Stock:
Re-stocking soon
Description
Specifications
General
Series
S95F
Resolution
4K Ultra HD
Screen Size
65 in
Refresh Rate
165 Hz
Native Resolution
3840x2160 pixels
OSD Languages
English,French,Spanish
OLED
Yes
Smart TV
Yes
Wi-Fi
Bluetooth
Viewing Angles
Ultra Viewing Angle Degrees
Technologies
• Lighting Technology: Self-illuminating pixels
• OLED Glare Free
• NQ4 AI Gen3 Processor
• 4K AI Upscaling Pro2
• Variable Refresh Rate (VRR)
• Motion Handling: Motion Xcelerator Turbo Ultra
• Real Depth Enhancer
• AI Motion
• Enhancer Pro
• Color Booster Pro
• EyeComfort
• OLED HDR Pro
• HDR10+(Adaptive/Gaming)
• Auto HDR Remastering
• Adaptive Picture
• Dolby Atmos
• Object Tracking Sound (OTS): OTS+
• Q-Symphony
• AVA Pro
• Adaptive Sound: Pro
• Bluetooth Audio
• 360 Audio
• Wi-Fi (Wi-Fi 5)
• Bluetooth (BT5.3)
• One Connect Box
• One UI Tizen
• Samsung Vision AI
• Samsung TV Plus
• Smart Home Connectivity: SmartThings, Matter, IoT- Sensor Functionality
• Smart Assistants (Built-In): Bixby, Alexa Smart Assistants (Works with): Google Assistant
• Far-Field Voice Interactions
• Web Browser
• SmartThings Hub/Quick Remote/Matter
• Hub/IoT-Sensor Functionality
• Samsung Health
• Multi Device Experience: TV to Mobile, Mobile to TV, TV initiate mirroring, Sound
• Mirroring, Wireless TV On, Tap View
• Multi-View: Up to 2 Videos
• Ambient Mode
• Buds Auto Switch
• Works with Apple Airplay
• Works with Google Cast
• Daily+
• Daily Board: Voice/User Detection
• Workout Tracker
• Karaoke Mic
• Multi-Control
• ConnecTime
• Screen Vitals
• Gaming Hub
• Cloud Gaming- Xbox, NVIDIA GeForce Now, Luna, Blacknut, Antstream, Boosteroid, Utomik
• AI Auto Game Mode
• ALLM (Auto Low Latency Mode)
• Game Motion Plus
• Super Ultra Wide Game View
• Game Bar
• Mini Map Zoom
• FreeSync Premium™ Pro
• HGiG
• Hue Sync
Additional Information
• Refresh Rate: 120Hz (Up to 4K 165Hz)
• Speaker Type: 4.2.2CH
• Output Power: 70W
• Live Translate
• Pet & Family Care
• Home Insight
• Universal Gestures/Quick Control
Inputs/Outputs
Information
• HDMI Input: 4
• HDMI Maximum Input Rate: 4K 165Hz (For HDMI 1/2/3/4)
• HDMI Audio Return Channel: eARC
• HDMI-CEC
• USB Ports: 3 x USB-A, 1 x USB-C
• Ethernet (LAN): 1
• Digital Audio Out (Optical): 1
• RF Connection: 1
• RS-232C Input: 1
Accessories
Included
• SolarCell™ Remote TM2560E
• Power Cable
• One Connect Box
Dimensions without stand
Width
56.8 inch(es) / 144.27 cm
Height
32.7 inch(es) / 83.06 cm
Depth
0.4 inch(es) / 1.02 cm
Weight
41.69 lb(s) / 18.91 kg
Dimensions with stand
Width
56.8 inch(es) / 144.27 cm
Height
35.2 inch(es) / 89.41 cm
Depth
10.5 inch(es) / 26.67 cm
Weight
63.89 lb(s) / 28.98 kg
Shipping Dimensions
64 inch(es) / 162.56 cm
36.8 inch(es) / 93.47 cm
6.7 inch(es) / 17.02 cm